Astrologika

Souboj titánů aneb facka ve vzduchu

September 11, 2011

Ranní vstávání a večerní vysedávání nad úkoly a naše marná snaha do prázdninově vymetených hlav svých ratolestí zase zkusit nalít trochu vědomostí (co z tebe bude, chceš být metařem???!!!).

Nemáme to lehké (my rodiče), ale ony (naše děti) taky ne. Sedíte oba (vzdělávající i vzdělávaný) po hodině marného vysvětlování už celí zmoření, vy se chytáte stropu a hlavou vám letí „panebože, ten kluk je snad úplně blbej, taková jasná věc a on to nepochopí“, ve vzduchu užuž visí facka…

Napadlo vás někdy, že problém může být třeba ve vašem Merkurovi – totiž v tom, že každý z vás má jiný způsob myšlení a uvažování? Merkur je v astrologii planeta, která vypovídá leccos o tom, jak zpracováváme informace… Zkuste se mrknout, v jakém znamení a tedy i v jakém živlu má váš nadějný dědic tuto planetu – možná si tím oba ušetříte čas i nervy (Merkur totiž znamená i nervy) na něco příjemnějšího! A opravdu mějte na paměti – jde o způsob myšlení, uvažování, mluvení – v žádném případě to nemá znamenat, že některý živel je chytřejší a jiný hloupější, jen má k věcem i informacím prostě jiný přístup.

Ohnivé vlastnosti má Merkur samozřejmě především v ohnivých znameních (Beran, Lev, Střelec). Oheň znamená pohyb, aktivitu, činnost, někdy až boj a dobývání. Dítě s ohnivým Merkurem je pohádkový hrdina, který táhne proti draku, má obrovskou představivost, potřebuje zdolávat a vyhrávat. Proto i když odpovídá na otázku nebo něco popisuje, může mít víc myšlenek než slov, protože ta záplava impulsů a nápadů se dá vyjádřit snad jen kulometem.

Zemský Merkur (Býk, Panna, Kozoroh) se opírá o svůj solidní základ, který není příliš flexibilní a drží se raději toho, co je jisté a ověřené. Potřebuje čas, aby se s věcmi vyrovnal a především aby si je na praktickém příkladě ohmatal, očichal, ochutnal (nesmějte se, smysly jsou pro zemský živel velice důležité) a představil, jak co funguje. Proto se děti se zemským Merkurem mohou někdy jevit jako pomalejší v chápání – ale pozor! jsou jen jiné – co si jednou zapamatují a osvojí, to už nikdy nezapomenou). Podobně budou asi také pomalejší, když budou mít na nějakou otázku slovně odpovědět – ale pomalejší proto, že jsou uvážlivější a se slovy nezacházejí tak obratně jako vzdušný živel.

Vzdušný Merkur (Blíženci, Váhy, Vodnář) je intelektuálně nejpohyblivější. Myšlení a mluvení je jeho „živel“. Určitě brzy mluví, snadno se učí, snadno formuluje myšlenky, všechno ho zajímá, na všechno se vyptává. Problém je ale v tom, že se učí, dokud ho to baví. Vytrvalost není zrovna jeho silnou stránkou – tu prokazuje naopak zemský živel (to víte, váha jede…). Tak třeba když se učí psát, je nadšený tím, že ty klikyháky mohou něco znamenat, ale otravně je dokola přepisovat, to už je nuda.

Vodní (Rak, Štír, Ryby) Merkur to má snad nejsložitější. Jeho představivost je tak bohatá, pohádková, členitá, jemná, snivá a hlavně citová a pocitová, že do strohých slov a pouček se vůbec nedá vtěsnat. Informace nevnímá jako objektivní skutečnosti, ale hned jim dodává nějaké citové zabarvení a nechává se unášet do snového světa.

Tak jak z toho?

Tak Beran vnímá a chápe rychle, jiskřivě, někdy až bojovně, jak jsme říkali. Učení je pro něj dobývání. Ale jako u všech ohniváků není ani tady výdrž silnou stránkou. Tak je lepší postavit pro něj úkol jako útok na zteč, ale přitom mu jej raději rozdělit do několika postupných cílů, aby jej ta lavina nazavalila a on neztratil zájem.

Merkur v Býku si dává na čas. („No, však uvidíme…“). Nikam se zbytečně nehrne. Nejlépe chápe věci, vysvětlené na praktických, konkrétních příkladech. (A vůbec nejlepší je, když si ty praktické příklady pak může třeba sníst, viz hrušky+jablka). Jeho pomalost se víc než vyrovnává důkladností.

Merkur v Blížencích je „doma“. Tam má myšlení křídla a zájmy většinou musíme spíš krotit, aby jich nebylo přespříliš – všechno se pořádně stihnout nedá, a pak by z toho mohla být rozptýlenost. Takové dítě se většinou učí velmi rádo, o všechno se zajímá, dychtivě se učí číst a psát. Hlavně aby se z toho nestala nudná rutina – rutina uklidňuje zemské typy, pro vzduch je smrtelná.

Rak je znamení, kterému vládne Luna. A Luna je v horoskopu také symbolem malého dítěte. Takže jako u všech vodních znamení je získávání vědomostí vždy provázeno jistou dávkou citů a emocí. Než se takový račí Merkur odváží na pevninu neznámých vědomostí, musí mít pocit emocionálního bezpečí. Tady je třeba zvláště si všímat, jaký má citový vztah k učiteli a ke spolužákům, jestli tam něco neskřípe. Pro milovaného učitele nebo partu spolužáků, mezi které zapadl, je ale ochoten dělat zázraky.

Merkur ve Lvu je v myšlení většinou samostatný a velkorysý – prostě Lev, malichernostmi se netrápí! Všechny děti se v prvních letech učí hlavně pro rodiče a učitele – chtějí nějak splnit jejich očekávání a zajistit si tak jejich uznání i lásku. Až během doby začínají tuto původní motivaci k učení určovat osobní zájmy. Ale takový malý lví Merkur má už brzy smysl pro vlastní sebeurčení. Učí se většinou z vlastního vnitřního popudu a dělá mu dobře, když za to získá příslušné uznání. Lev znamená radost ze života, hru a zábavu. A takovým způsobem se musí také učit (vsadím se, že v linkovaném sešitě určitě nepíše těsně na řádky).

Panenský Merkur se po způsobu Panny vyznačuje věcností a smyslem k detailům, drobnostem. Je to takový malý účetní – promiňte, není to myšleno zle, chtěla jsem jen říct, že určitě nikdy nezapomene tečku nad „i“ a jeho učení zřejmě ani nedoprovází nějaké záchvaty nadšení nebo citů. Má dáti – dal. Takže když mu vysvětlíme užitečnost čtení a psaní, bude to pro něj nejlepší motivace.

Merkur ve Vahách je ve svém vzdušném, intelektuálním živlu. Jeho vládkyně Venuše mu ale dodává ještě potřebu krásy, estetiky, harmonie. (Vzpomínám si, jak moje dcera – Merkur ve Vahách – pečlivě balila sešity a popisovala štítky různými barvami, upravovala si stolek, až se na tom její vědychtivost téměř vyčerpala). Na to je potřeba myslet i při učení – Váha potřebuje k učení harmonické, „hezké“ prostředí a protože Váhy jsou i znamením kontaktu, tak i projev náklonnosti jak od učitelů, tak rodičů.

Merkur ve Štíru jde do hloubky. Je to detektiv, průzkumník tajuplna. Opovrhuje širokými zájmy a přelétavostí třeba takových Blíženců, raději si vybere nějakou „oběť“ – nějaký předmět nebo zájem a v tom se pak vášnivě vrtá, až mu přijde na kloub. Motivací k učení je pro něj magičnost, tajuplnost objevovaných věcí.

Merkur ve Střelci se potřebuje dovědět smysl a souvislosti věcí víc nějaké jednotlivé detaily. Je to ohnivák a jeho vládce Jupiter mu dává rozmach. Lákají jej „nové horizonty“ a také si rád zahraje na učitele – nejlíp se tedy látku naučí, když ji bude učit někoho jiného. A že někdy něco přežene a nedrží se přesně nachlup „pravdy“? I to k němu patří… aspoň není nuda.

Merkur v Kozorohu má v uvažování solidnost, stabilitu, strukturovanost (inu, země) – pro toho je škola vážná záležitost. Musí se naučit číst a psát, aby v životě obstál a k učiteli má obvykle vztah jako k autoritě. Věcné důvody jej většinou přesvědčí spíš než nějaké pokusy v něm vyvolat nadšení pro školu.

Merkur ve Vodnáři je zase ve vzduchu, tedy doma, ale navíc je schopen uvažovat daleko za hranice „tady a teď. Vodnáři dávají přednost spíš sci-fi než nějaké ubíjející rutině a v tomto směru mají obrovskou vynalézavost a fantazii. Nedělá na něj dojem jako na Kozoroha, že se musí naučit číst a psát pro život – spíš aby mohl líp ovládat počítač nebo si s někým dopisovat. Takže když jej nebudeme nějak konzervativně omezovat, motivuje se k učení velmi snadno.

A Merkur v Rybách? Ten plave v neptunských vodách, takže konkrétní čísla a písmena pro něj budou asi těžký suchopár. Ten potřebuje čas pro své denní snění a pohádkové příběhy – i k učení jakoby potřebuje nějaký příběh. A jako vodní znamení samozřejmě citový vztah ke škole, učiteli a spolužákům i pocit bezpečí.

Uf, skoro jsem se z toho výčtu zapotila. Až zase zasednete se svým potomkem ke studiu a nepůjde to úplně hladce, vzpomeňte si na jeho i svého Merkura a také na dobu, kdy jste vy sami ztrápeně seděli nad sešitem, nad vámi poskakoval zoufalý rodič a ve vzduchu visela facka…


Astrologický web - znamení, horoskopy